Dobór odpowiedniego klucza pneumatycznego do warsztatu

Klucz pneumatyczny to podstawowe urządzenie, które znajduje zastosowanie w każdym warsztacie samochodowym. Z uwagi na fakt, że jest wykorzystywany do różnych zadań, warto zadbać o to, by cechował się dobrym parametrami, wysoką jakością oraz optymalną wydajnością. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni klucz pneumatyczny.

Najważniejsze parametry kluczy pneumatycznych

Najważniejszym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę, jest moment obrotowy. Od siły, z jaką będziesz mógł dokręcić śruby, w bardzo dużym stopniu zależy zadowolenie z użytkowania wybranego klucza. Trzeba jednak pamiętać, że wartość momentu obrotowego podana w specyfikacji technicznej nie zawsze zgadza się z osiągami uzyskiwanym przez klucz w praktyce. To zależy m.in. od zastosowanego kompresora. Nie zawsze istnieje też konieczność wyboru największego możliwego momentu obrotowego.

Dla wydajności klucza pneumatycznego znacznie mniejsze znaczenie mają inne parametry, takie jak np. prędkość obrotowa, zużycie powietrza czy poziom hałasu. Oczywiście warto je wziąć pod uwagę, porównując różne urządzenia, ale nie będą miały one większego wpływu na praktyczne zastosowanie klucza.

Bardzo ważnym parametrem jest jednak cena narzędzia. Dość dobry klucz pneumatyczny można kupić już od ok. 500-600 zł. Tańsze urządzenia sprawdzą się przy rzadkim użytkowaniu, ale będą zdecydowanie słabsze (przeznaczone są raczej do amatorskiego użytku). Jeśli jednak prowadzisz profesjonalny warsztat wulkanizacyjny, zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na solidniejsze modele, których ceny sięgają od ok. 1000 zł wzwyż.

Oprócz klucza pneumatycznego należy zaopatrzyć się również w sprężarkę. Oba te urządzenia powinny być do siebie odpowiednio dobrane. Zaleca się wręcz, aby w pierwszej kolejności wybrać sprężarkę, a następnie klucz pneumatyczny.

Klucz pneumatyczny - czy marka ma znaczenie?

Klucze pneumatyczne pracują pod dużym obciążeniem, dlatego warto wybierać urządzenia, które wyróżniają się naprawdę wysoką jakością. Tylko wtedy będziemy mieć pewność wydajnej i bezawaryjnej pracy przez długi czas. W przypadku tego typu urządzeń warto więc zwrócić uwagę na renomowanych producentów, którzy zapewniają solidny sprzęt podlegający gwarancji. Szeroki wybór naprawdę sprawdzonych kluczy pneumatycznych zapewniają producenci tacy jak m.in. Hazet, Scorpio oraz Chicago Pneumatic.