Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami.
Zaloguj się
Nowy koszyk 0

Specyfika działania i zastosowanie kompresorów tłokowych

Specyfika działania i zastosowanie kompresorów tłokowych

Kompresory są powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu do różnych zastosowań. Mniejsze modele używane są w warsztatach motoryzacyjnych do np. przedmuchiwania i pompowania kół, z kolei duże, zaawansowane maszyny zasilają linie technologiczne w przedsiębiorstwach poligraficznych czy spożywczych. Oferta tych urządzeń jest urozmaicona, ale jednym z najczęściej stosowanym rodzajem są kompresory tłokowe.

Jak działają kompresory tłokowe?

Chociaż kompresory tłokowe to często stosowane, zaawansowane urządzenie wykorzystywane do różnych prac, schemat ich działania jest stosunkowo prosty. Działają, sprężając powietrze zassane wcześniej z otoczenia za pomocą tłoka, który jest wprawiany w ruch za pośrednictwem korbowodu. Wydajność kompresora tłokowego determinowana jest przez wymiar cylindra i stosunek ciśnień. W większości przypadków są to duże urządzenia, o wysokiej wydajności działania i mocy, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w dużych zakładach produkcyjnych i przystosowane są do intensywnej pracy.

Gdzie używane są kompresory tłokowe?

Kompresory tłokowe to wydajne i ekonomiczne urządzenia, które mogą być przyłączone do istniejących instalacji, dlatego też znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, zarówno w przemyśle, jak i usługach. Ze względu na możliwość wytworzenia wyjątkowo wysokiego ciśnienia, bardzo często można je spotkać w profesjonalnych zakładach przemysłowych. Jest to dość uniwersalne i wszechstronne urządzenie, więc może być wykorzystane do różnych czynności.

Kompresory wykorzystywane są do obsługi linii technologicznych, pistoletów malarskich czy urządzeń lakierniczych. Znajdują zastosowanie w warsztatach lakierniczych, zakładach mechanicznych, warsztatach ślusarskich, serwisach samochodowych itd. Są niezbędne do sprawnego działania narzędzi pneumatycznych, gwoździarek, piaskarek, obrabiarek czy szlifierek. Używane są też do czyszczenia sprężonym powietrzem oraz maszyn i urządzeń ciśnieniowych.

Kompresory tłokowe znajdują się też w asortymencie firmy DARKOMP. Firma zapewnia urządzenia zarówno własnej produkcji, jak i innych producentów, takich jak m.in. Kupczyk, FIAC i GGA.