Zaloguj się
Nowy koszyk 0

Jak działają wyważarki do kół i dlaczego warto z nich korzystać?

Jak działają wyważarki do kół i dlaczego warto z nich korzystać?

Jednym ze sprzętów, jakie powinny znaleźć się w każdym serwisie samochodowym są wyważarki do kół. Te profesjonalne urządzenia mogą posłużyć nie tylko do pracy z samochodami, ale także motocyklami, wirnikami czy wałami. Jak działa ten niezawodny sprzęt każdego mechanika i dlaczego warto z niego korzystać? O tym dowiedzą się Państwo w naszym artykule, do którego przeczytania serdecznie Państwa zapraszamy.

Jak działa wyważarka do kół?

Po pierwsze musimy zaprogramować sprzęt pod wszystkie niezbędne parametry takie jak: średnica i szerokość koła oraz odległość, w jakiej zostało ono przymocowane na wale. Oprogramowanie urządzenia informuje nas o stopniu nieprawidłowości i natychmiast wskazuje gramaturę ciężarka, jaki fachowiec musi umieść w odpowiednim miejscu w feldze. Dzięki temu prostemu i niezwykle precyzyjnemu sprzętowi możemy z powodzeniem zapewnić w kole odpowiedni rozkład masy.

Dlaczego warto korzystać z wyważarki do kół?

Po pierwsze dlatego, że umożliwia natychmiastowy pomiar z dokładnością do 1 g. Dostępny mamy także szeroki wybór urządzeń półautomatycznych oraz w pełni automatycznych. Dzięki nim całość serwisu trwa nie więcej niż kilka minut, a pozwala na komfortową i bezpieczną jazdę właścicielowi pojazdu. Dlaczego bezpieczną? Niewiele osób wie, że źle wyważone koła mogą powodować poważne awarie układu kierowniczego czy zawieszenia. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że samochód powinien być poddany serwisowaniu? Najbardziej charakterystycznym symptomem zwiastującym
problemy jest drganie kierownicy. Innymi oznakami tego, że pojazd od dłuższego czasu powinien zostać zweryfikowany za pomocą wyważarki jest nierówne zużycie opon, łożysk, przegubów, amortyzatorów, sworzni układu kierowniczego czy nawet zarzucanie tyłu pojazdu. Koszty zniszczeń mogą zdecydowanie przewyższyć cenę, jaką byśmy zapłacili za profesjonalny i szybki serwis. Usługa taka kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt złotych, podczas gdy awarie spowodowane zbyt długim ignorowaniem problemów mogą wynieść klienta nawet do kilku tysięcy złotych.