Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami.
Zaloguj się
Nowy koszyk 0

Kamera inspekcyjna. Czy warto w nią zainwestować?

Kamera inspekcyjna. Czy warto w nią zainwestować?

Kamera inspekcyjna, inaczej endoskop to urządzenie diagnostyczne, umożliwiające inspekcję miejsc trudnodostępnych. Jest powszechnie wykorzystywana w medycynie, ale zakres jej zastosowania jest znacznie szerszy. Endoskopy z powodzeniem sprawdzają się także, jako urządzenia diagnostyczne w mechanice samochodowej. Pozwalają skontrolować stan techniczny skomplikowanych układów bez konieczności ich demontażu. Kamera inspekcyjna to doskonały wybór dla mechaników samochodowych, pozwalający sprawnie zdiagnozować problem i szybko usunąć usterkę.

 

Jak działa kamera inspekcyjna?


Kamera inspekcyjna składa się z elastycznego przewodu, który działa na zasadzie sondy i umożliwia rejestrację obrazu. Posiada dwie wiązki światłowodowe. Jedna z nich jest wiązką obserwacyjno-rejestrującą, a druga stanowi samodzielne źródło światła. Własne źródło światła w postaci diod LED-owych umożliwia przeprowadzanie diagnostyki w miejscach, których nie ma możliwości oświetlenia innym sposobem. Na końcu miękkiej rurki w otulinie winylowej umieszczona jest kamera, która w czasie rzeczywistym przekazuje obraz na ekran zewnętrzny. Filmy i zdjęcia zapisywane są na wbudowanej karcie SD lub bezpośrednio na dysku komputera. Zaawansowane modele endoskopów posiadają wbudowany monitor, natomiast te mniej skomplikowane podłączane są za pomocą kabla USB do komputera.

Endoskopy techniczne są proste w obsłudze, nie wymagają specjalistycznego oprogramowania komputerowego i znacznie usprawniają prace warsztatu samochodowego. Do czego można wykorzystać kamerę inspekcyjną w warsztacie samochodowym? Można za jej pomocą między innymi zdiagnozować usterki silnika bez potrzeby jego demontażu, sprawdzić szczelność klimatyzacji, odczytać numery fabryczne, zbadać stan hamulców i układu chłodniczego czy rozpoznać uszkodzenia skrzyni biegów. Co więcej, z powodzeniem mogą je wykorzystywać nie tylko mechanicy – kamera inspekcyjna sprawdzi się także w domu, między innymi do sprawdzenia drożności rur czy zbadania wnętrza kratek wentylacyjnych.

 

Jak wybrać kamerę inspekcyjną?


Wybór kamery inspekcyjnej do warsztatu samochodowego powinien być uzależniony przede wszystkim jej parametrami technicznymi. Najważniejszym kryterium wyboru jest rozdzielczość kamery, która bezpośrednio odpowiada za jakość obrazu. Przyjmuje się, że rejestrowany obraz powinien mieć większą rozdzielczość niż monitor. Wiele kamer inspekcyjnych pozwala już rejestrować obraz w jakości HD. Z rozdzielczością bezpośrednio powiązana jest także głębia ostrości. Nie bez znaczenia pozostaje długość endoskopu, warunkująca jego możliwości użytkowe. Przewód do zastosowań w warsztacie mechanicznym o długości 1 metra powinien w zupełności wystarczyć. Średnica kamery nie powinna być większa niż 10 mm, dzięki czemu będzie ona w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc o utrudnionym dostępie. Nowoczesne endoskopy samochodowe mają średnicę mniejszą niż 5 mm. Jak najmniejsza średnica sondy jest szczególnie istotna przy diagnozowaniu usterek silnika.

Zwróćmy uwagę na kąt widzenia głowicy kamery. Powinien być on większy niż 60ᵒ, bo standardowy kąt 45ᵒ może być niewystarczający. Sprawdźmy także, w jakim zakresie temperaturowym kamera inspekcyjna będzie pracować bezproblemowo. Bardzo ważną cechą kamery inspekcyjnej jest również wodoodporność. Endoskopy samochodowe muszą być odporne na działanie substancji ciekłych.