Zaloguj się
Nowy koszyk 0

Klucz dynamometryczny: specyfika, działanie i zastosowanie

Klucz dynamometryczny: specyfika, działanie i zastosowanie

Klucz dynamometryczny to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia warsztatów samochodowych. W praktyce używany jest nie tylko przez profesjonalistów, ale również amatorskich mechaników, którzy często wykonują różnorodne naprawy w swoich przydomowych garażach.

Czym właściwie jest klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny wyposażony jest w sprężynę, która umożliwia dostosowanie przyrządu do zaleconego napięcia. Dzięki temu można dokręcić śrubę precyzyjnie, mając przy tym pewność, że nie poluzuje się, nie będzie drgać i nie zostanie uszkodzona poprzez zbyt duży nacisk. Podczas pracy z kluczem bardzo ważne jest określenie właściwego momentu dokręcenia, które zależy od naprężenia sprężyny z odpowiednią siłą. Klucz dynamometryczny zapewnia precyzyjną kontrolę momentu dokręcenia każdej śruby, z jaką pracujemy, wskazując wartość używanej siły podczas odkręcania i dokręcania.

Sprężyna w kluczu dynamometrycznym wydłuża się pod wpływem działającej na niej siły. Tuż obok znajduje się podziałka, która informuje o momencie siły w Newtonach. Równie istotnym elementem tego przyrządu jest zapadka.

Używanie klucza dynamometrycznego wymaga pewnej wprawy i umiejętności, jednak bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego przyrządu. Dlatego też wybierając odpowiednie narzędzie, warto zwrócić uwagę na jego markę oraz jakość. Na uwagę zasługują przede wszystkim klucze dynamometryczne Hazet, które znajdują się w asortymencie firmy DARKOMP.

Kiedy stosowany jest klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny służy przede wszystkim do dokręcania elementów silnika. Podczas przykręcania głowicy silnika zwykle stosowanych jest dziesięć lub więcej śrub, a każda z nich musi być przymocowana z taką samą siłą. Jest to bardzo ważne ze względu na działanie silnika oraz przeciwdziałanie ewentualnym uszkodzeniom. Standardowy klucz nie zapewni nam takiej precyzji.

Oprócz tego klucz dynamometryczny sprawdzi się również podczas dokręcania śrub we właściwej kolejności i w kilku seriach. Może być używany również podczas montażu kół w pojeździe, świec i niewielkich elementów, które wymagają szczególnego wyczucia i delikatności, nakrętek i śrub wykonanych z tworzywa sztucznego. Co więcej, można go używać nie tylko w przypadku samochodów, ale i motocykli czy nawet rowerów. Jak więc się okazuje, jego zastosowanie jest bardzo wszechstronne.