Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami.
Zaloguj się
Nowy koszyk 0

Specyfika i zastosowanie grzechotki pneumatycznej

Specyfika i zastosowanie grzechotki pneumatycznej

Grzechotki pneumatyczne (inaczej klucze zapadkowe) znajdują wszechstronne zastosowanie zarówno w profesjonalnych warsztatach samochodowych, liniach montażowych czy produkcyjnych, jak i przydomowych garażach, w których wykonywane są prace motoryzacyjne. Często stosowane są jako alternatywa dla zwykłych kluczy udarowych, które nie są w stanie zainstalować łączników w trudno dostępnych miejscach.

Wyróżniamy kilka rodzajów grzechotek, w tym akumulatorowe, dynamometryczne, pneumatyczne. W tym artykule skupimy się jednak na tych ostatnich, czyli pneumatycznych, które dostępne są w sklepie DARKOMP.

Specyfika grzechotek pneumatycznych

Grzechotki pneumatyczne to przyrządy, w których ruch końcówek jest aktywowany poprzez działanie sprężonego powietrza. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie dużego momentu obrotowego. Używanie pneumatycznych kluczy zapadkowych wymaga zastosowania dodatkowego osprzętu, m.in. sprężarki czy zbiornika na sprężone powietrze. Z tego też powodu narzędzia te zwykle wykorzystywane są przez profesjonalnych mechaników, rzadziej w przydomowych warsztatach czy garażach.

Grzechotki pneumatyczne można podzielić na kilka grup pod względem typu i siły wrzeciona. Istnieją klucze zapadkowe od 1/4″ do 3/4″. Doboru odpowiedniej wielkości grzechotki zawsze należy dokonywać z uwzględnieniem konkretnego zastosowania przyrządu. Zwykle producenci podają informacje dotyczące konkretnego przeznaczenia danego przyrządu. Większa grzechotka zapewnia też lepszą wytrzymałość.

Istotnym parametrem w przypadku grzechotek pneumatycznych jest długość dźwigni. Ma bezpośredni wpływ na możliwość uzyskania odpowiednio większej siły, co jest szczególnie istotne w profesjonalnych warsztatach.

Podczas wyboru grzechotki warto też zwrócić uwagę na jakość wykończenia. Im precyzyjniej zaprojektowana rękojeść i główka, tym stabilniej można zamocować dowolny klucz, a praca jest wygodniejsza. Jeśli zależy ci na solidnym kluczu zapadkowym, lepiej skupić się na produktach sprawdzonych marek. Profesjonalny sprzęt zapewnia zdecydowanie większą trwałość w porównaniu z tańszymi grzechotkami.  I o ile tańsze modele mogą sprawdzić się w przypadku amatorskiego i niezbyt częstego stosowania, to jednak przy bardziej zaawansowanym wykorzystaniu lepiej skierować swój wzrok na dobrej jakości przyrządy.

W ofercie sklepu DARKOMP znajdziesz lekkie i trwałe grzechotki pneumatyczne wyprodukowane przez firmy Hazet, Scorpio oraz Chicago Pneumatic.