Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami.
Zaloguj się
Nowy koszyk 0

Klucze dynamometryczne - specyfika i zastosowanie

Klucze dynamometryczne - specyfika i zastosowanie

Klucze dynamometryczne to bardzo ważny element wyposażenia każdego majsterkowicza, przydają się szczególnie podczas napraw usterek w pojeździe. Stosowane są przy precyzyjnym dokręcaniu śrub. Teoretycznie przykręcenie śruby nie jest skomplikowaną czynności

Czym właściwie jest klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny to przyrząd, który przeznaczony jest do dokręcania i odkręcania połączeń śrubowych z odpowiednią siłą (tzw. momentem). Sprawdza się zarówno przy dokręcania śrub, jak i nakrętek. Z kluczem dynamometrycznym można precyzyjnie dostosować optymalny moment dokręcenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy z materiałami czy urządzeniami wymagającymi szczególnej ostrożności, np. aluminium.

W swoim działaniu klucz dynamometryczny wykorzystuje założenia prawa Hooka. Zgodnie z tym prawem dane ciało odkształca się pod wpływem działającej na nie siły w stopniu, który jest wprost proporcjonalny do wartości tej siły. Za siłę odpowiada oczywiście klucz dynamometryczny.

Konstrukcja klucza dynamometrycznego opiera się na sprężynie, która napina się podczas dostosowywania siły dokręcania. Dzięki niej można ustalić odpowiednią siłę napinającą. Oprócz tego bardzo ważna jest też zapadka, dzięki której możemy zablokować klucz w odpowiednim momencie.

Zastosowanie klucza dynamometrycznego

Klucz dynamometryczny to narzędzie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, jednak najczęściej znajduje zastosowanie w motoryzacji. W pojazdach występuje bardzo wiele połączeń, które wymagają szczególnej ostrożności podczas dokręcania połączeń śrubowych. Z kluczem dynamometrycznym można uniknąć zarówno zbyt mocnych połączeń, które mogłyby doprowadzić do uszkodzeń, jak i za luźnych, które wiążą się z ryzykiem występowania drgań czy pogłębieniem procesów zużycia materiału.