Montażownica do opon to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego warsztatu wulkanizacyjnego, przydaje się również w wielu serwisach samochodowych. Wśród wielu modeli montażownic dostępnych obecnie na rynku możemy wyróżnić te przeznaczone do kół pojazdów osobowych (automatyczne i półautomatyczne), jak i do kół samochodów ciężarowych (automatyczne i ręczne). Z uwagi na to, że jest to przyrząd, które spełnia bardzo ważne zadanie w warsztacie, a jednocześnie jego koszt nie należy do najniższych, decydując się na zakup montażownicy, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, o których wspomnimy w tym artykule.
Co musisz ustalić, przed zakupem montażownicy?
Zanim skupimy się na właściwościach i parametrach samej montażownicy, powinniśmy bardzo dokładnie określić potrzeby swojego warsztatu oraz specyfikę prac, do których będzie wykorzystywane urządzenie. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często i intensywnie będziemy użytkować montażownicę do opon. Kolejna ważna kwestia to rodzaje kół, jakie zamierzamy obsługiwać. Warto też zastanowić się, czy w najbliższej przyszłości będziemy rozbudowywać zakres usług związany z obsługą ogumienia. Znajdując odpowiedzi na te wszystkie pytania, będziemy w stanie wybrać taką montażownicę do opon, która nie tylko idealnie spełni oczekiwania w przypadku bieżących zadań, ale również zapewni nam długotrwałe użytkowanie w przyszłości.
Główne typy montażownic do opon
Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje montażownic: półautomatyczne i automatyczne. Montażownice półautomatyczne to urządzenia proste w obsłudze, które sprawdzają się w większości warsztatów samochodowych. Umożliwiają bardzo sprawną obsługę opon samochodowych. Wśród tych urządzeń znajdziemy bardzo wiele naprawdę solidnych, wytrzymałych urządzeń. Jednocześnie ich wadą jest brak możliwości rozbudowy montażownicy o takie elementy jak np. ramię do opon niskoprofilowych.
Z kolei automatyczne montażownice do opon posiadają ramię odchylane do tyłu przy pomocy siłownika pneumatycznego. Kolumna centralna również ustawiana jest przy pomocy mechanizmu pneumatycznego. Dzięki temu wszystkie prace przebiegają sprawnie i bez zbędnego wysiłku.